Sosiaalisia intranetteja SharePointilla tehdessä törmätään tällä hetkellä käytännössä aina tähän kysymykseen: Pitäisikö organisaation hyödyntää Yammeria vai SharePointin uutissyötettä?
Useat SharePoint-asiantuntijat ovat kirjoittaneet tästä aiheesta. Esimerkiksi Meteoriitin Perttu Marttila ja Sulavan Jussi Palo. Kirjoituksien johtopäätökset ovat varsin paljon Yammeria ylistäviä.
Tämä on linjassa hyvin Microsoftin virallisen linjan kanssa. Yammer ja pilvipalvelut ovat Microsoftin tulevaisuus. Mutta ovatko ne vielä nykyisyyttä? Käytännössähän edes integraattorit eivät oikein tiedä mihin suuntaan sosiaalisuus ja SharePoint on tällä hetkellä kehittymässä. Asiantuntijat tuntuvat suosittelevan Yammeria lähinnä siksi, että se on Microsoftin mielestä niin tärkeä juttu tällä hetkellä. Käytännössä kuitenkin merkittävä osa SharePoint-intraneteista tehdään tällä hetkellä vielä hyvin perinteisesti omille palvelimille asentaen.
Yammerista on lisäksi hyvin selkokielisesti kerrottu, että Microsoft ei aio mahdollistaa Yammerin asentamista omille palvelimille. Täten organisaatiot jotka valitsevat perinteisen SharePoint-ratkaisun ja asentavat sen omille palvelimilleen joutuvat silti ajamaan Yammeria pilvestä jos haluavat ottaa Yammerin osaksi intranet-kokonaisuuttaan. Tällaisen hybridimallin ajaminen taas on varmasti monen ison IT-osaston mielestä todella kummallinen ratkaisu. Miksi asentaa puolet toiminnoista omille palvelimille ja puolet pilveen? Lopputuloksena syntyy vain ratkaisu joka ei ole täysin omissa käsissä, mutta ei ole myöskään automaattisesti päivittyvä ja kustannustehokas pilviratkaisu. Miksi tällaiseen malliin kukaan haluaisi mennä?
Integraattoreiden näkökulmasta Yammerin painottaminen on luontevaa, koska Microsoft on sanonut Yammerin olevan aivan keskeinen osa tulevaisuuden tuotepaketteja. Eivätkä integraattorit halua olla eri mieltä Microsoftin kanssa – etenkään kotimaiset integraattorit jotka suorastaan kilpailevat innokkaimman fanipojan tittelistä.
Onkin suorastaan helppoa olla eri mieltä Yammer-huuman kanssa.
Jos organisaatio aikoo ottaa SharePointistaan tehot irti omana asennuksenaan, niin pilvi-Yammeria ei kannata kytkeä on-premise-asennuksen rinnalle. SharePointin uutissyöte on erittäin laadukas ratkaisu sosiaalisen median toimintoihin. Uutissyötteen toiminnoissa riittää opeteltavaa nokkelallekin asiantuntijaorganisaatiolle. Uutissyötteen toiminnot eivät ehkä saa päivityksiä kuukausittain, mutta ainakin se toimii luotettavasti ja pysyy omassa hallinnassa.
Uutissyötteen avulla työtilojen keskustelut ja intranetin sosiaaliset kanavat toimivat luotettavasti ja tehokkaasti. Erot Yammeriin ovat lopulta kovin pieniä.
Sanoisinkin jopa, että lopulta ainut tilanne jossa Yammer kannattaa yhdistää omille palvelimille asennetun SharePointin kanssa on tilanne jossa organisaatio on jo ottanut Yammerin laajasti käyttöön aiemmin eikä toimivaa kanavaa haluta lähteä purkamaan. Tällöin hybridiratkaisun virittely kannattaa. Muissa tapauksissa kannattaa ottaa uutissyötteestä tehot irti ja olla tyytyväinen.
Tilaa blogin Parhaat palat -kooste, uutiskirje, joka ilmestyy noin neljä kertaa vuodessa.
24.10.2013 at 09:27
Olen kuullut Microsoftin edustajan suusta suoraan, että Sharepoint ja Yammer tulevat sulautumaan samaksi tuotteeksi samassa yhteydessä kun hän suositteli Yammerin käyttöä mieluummin kuin Sharepointin uutissyötettä. En tiedä mitä se tarkoittaa pilvi vs. oma konesali -näkökulmasta, mutta tulkitsin asian kuitenkin niin, että Sharepointin nykyinen uutissyöte -ominaisuus tulee poistumaan käytöstä seuraavissa versioissa.
Tämä nyt on tietysti vielä huhu -asteen tieto, mutta asiasta kannattaa kyllä hiillostaa Microsoftia jos on tekemässä ratkaisua nyt, ettei tule valittua toiminnallisuutta, joka on pian poistumassa käytöstä.
TykkääTykkää
24.10.2013 at 10:24
Kirjoittamassani vertailussa en tietoisesti maininnut SharePointin uutissyötteen eduiksi luotettavuutta. Viimeisimpien SharePointin päivitysten myötä tilanne on onneksi täysin toinen.
TykkääTykkää
2.11.2013 at 13:37
Kiitos kommenteista Tatu ja Jussi.
Minustakin on ihan selvää, että Yammer on se tulevaisuuden ratkaisu, mutta se ei minusta poista sen ongelmia tilanteessa jossa intranet-kokonaisuus on asiakkaalla muuten on-premise. Se, että Yammer on ”tulevaisuuden tie” ei ole minusta riittävän iso asia lähteä sille tielle. Ei etenkään tällä hetkellä kun Yammerin ja uutissyötteen erot ovat niin kosmeettiset.
Uutissyöte on todellakin varsin luotettava väline ja siihen perustuu myös SharePointin työtilojen kilpailuetu tällä hetkellä. Se, että Microsoft poistaisi keskeisimmän kilpailuedun tai tekisi siitä jotenkin torson, on minusta ihan turhaa pirujen seinille maalailua. Yammer varmasti korvaa tämän kaiken jossain pisteessä, mutta tällä kehitysvauhdilla siihen voi mennä pari vuotta. Microsoftin myyjiä toki mitataan jo tällä hetkellä Yammerin levittämisestä, joten siksi Yammer-buumia on etenkin sieltä suunnalta odotettavissa runsaasti.
Yammerinkin kehitys on ollut varsin hidasta, eikä se edelleenkään sisällä mitään työn tekemistä tehostavia tai parantavia erikoistoimintoja joilla voisi perustella sen merkittävää paremmuutta uutissyötteeseen verrattuna. Myös se askel, että Yammer kaappaisi työtilojen keskustelut itselleen on melkoisen iso jos sitä miettii tietoturvallisuuden ja työtilojen hallittavuuden näkökulmasta. Siksi uutissyöte rokkaa minusta tällä hetkellä oikein tukevasti.
(Ja huom: Yammerin käyttöönotto on-premise-intran rinnalla on toki bisneksen kannalta hyvä diili integraattoreille, koska nopeasti kehittyvä pilvipalvelu ja sen integroinnista huolehtiminen on-premise-intraan tuo jatkuvaa hommaa. Asiakkaiden näkökulmasta tämä yhdistelmä on minusta lähinnä ylimääräisen huolen ja vaivan kerjäämistä.)
Ehkä vähän tylsä näkemys, mutta lupaan muuttaa näkemystäni heti kun Yammer tarjoaa jotain oikeasti merkittävää etua töiden tekemiseen verrattuna uutissyötemaailmaan 🙂
TykkääTykkää